wydarzyło się coś ciekawego?

Poinformuj nas o tym

Studia położnicze w Warszawie - którą uczelnię wybrać?

Poradnik

  • 22 grudnia 2021
  • Patrycja

Zdjęcie: Materiały partnerów

Studia położnicze to marzenie wielu młodych ludzi. W ten sposób można realizować się w dziedzinie medycyny zajmującej się okresem ciąży, porodem, a także połogiem. Studenci, którzy zdecydują się na ten kierunek, zdobywają między innymi wiedzę z profilaktyki zdrowotnej, anatomii człowieka, czy opieki położniczej. Zyskują też praktyczne umiejętności, które w przyszłości pomogą przyjąć samodzielnie dziecko urodzone siłami natury. Sprawdź oferty studiów położniczych w Warszawie.


Jakie trzeba mieć predyspozycje, aby pójść na studia położnicze?

Położnictwo to bardzo wymagająca dziedzina. Osoby, które myślą o tym zawodzie muszą nie tylko lubić biologię i interesować się anatomią człowieka. Studia położnicze wymagają przede wszystkim pasji i powołania. Nie bez znaczenia jest też chęć niesienia pomocy innym ludziom. Co więcej, przyszli studenci muszą też wyróżniać się wyjątkową empatią, wrażliwością oraz oddaniem. Nie mogą też tracić głowy w stresujących sytuacjach. Do przyszłej pracy potrzebne będą też takie cechy jak zaradność, opanowanie i umiejętności negocjacyjne.

Jakie przedmioty znajdują się w programie studiów?

Studia położnicze nie należą do najłatwiejszych. Studenci mają przed sobą wiele wymagających przedmiotów i  egzaminów. Każda przyszła położna musi przejść między innymi przez takie zajęcia jak:

  • biochemia,
  • biofizyka,
  • anatomia,
  • podstawy opieki położniczej,
  • badania fizykalne,
  • choroby wewnętrzne,
  • pediatria i wiele, wiele więcej.

Jakie uczelnie w Warszawie są godne uwagi?

Położnictwo oferuje między innymi Mazowiecka Uczelnia Medyczna. Program nauczania w tej placówce przewiduje bardzo dużą ilość zajęć praktycznych. Dzięki temu studenci mogą zobaczyć, jak naprawdę wygląda rzeczywistość tego zawodu. Praktyki realizowane są między innymi w salach porodowych, oddziałach noworodkowych, położniczych, czy też w ośrodkach położniczej opieki domowej oraz środowiskowej.

Jakie są możliwości pracy po ukończeniu tego kierunku?

Absolwenci położnictwa mogą pracować w wielu różnych miejscach. Możliwości nie zamykają się tutaj wyłącznie do szpitali i klinik położniczych. Takie osoby bardzo dobrze przygotowane są też do pracy na oddziałach ginekologicznych, patologii ciąży, w gabinetach ginekologicznych, szkołach rodzenia, a także ośrodkach położniczej opieki domowej. Z kolei po ukończeniu specjalności nauczycielskiej można też znaleźć zatrudnienie w szkolnictwie.

Położnictwo to z pewnością wymagająca profesja, ale także piękna. Osoby pracujące w tym zawodzie muszą stawić czoła wielu wyzwaniom, ale także stają się świadkami cudu narodzin i to wiele razy w swoim życiu. Niejednokrotnie widzą, jak rodzi się nowe życie, a także cieszy się serce matki i ojca w tak cudownych chwilach. Osoby, które wykonują zawód z pasją, zyskają wiele satysfakcji i zadowolenia podczas swojej drogi. Dlatego, gdy jest takie marzenie, warto podjąć trud, aby osiągnąć prawdziwe szczęście i spełnienie!
Ocena artykułu:


Dodaj komentarz

Przepisz kod