wydarzyło się coś ciekawego?

Poinformuj nas o tym

Jaka podłoga do białej kuchni z drewnianym blatem?

Poradnik

  • 05 listopada 2021
  • Patrycja

Zdjęcie: Materiały promocyjne

Połączenie drewna i bieli to klasyka, która nigdy nie wyjdzie z mody. Obecnie takie zestawienie cieszy się wyjątkową popularnością, stąd wiele osób zastanawia się, jak połączyć drewniane blaty i białe fronty z podłogą, aby całość prezentowała się najbardziej efektownie. Co się sprawdzi?

Biała kuchnia z drewnianym blatem jaka podłoga?

Drewniany blat w kuchni posiada podobne cechy i właściwości, co podłoga drewniana. Wystarczy przejrzeć podłogi drewniane z ArtCore, aby przekonać się, ile możliwości mamy do wyboru. Blat kuchenny z drewna może być jasny, zestawiony z bielą w sposób subtelny, bądź ciemny, połączony na zasadzie kontrastu. To on tak naprawdę wyznacza styl podłogi w kuchni. Biel jest bowiem całkowicie neutralna i nie dyktuje w tym zakresie żadnych warunków. Jaka podłoga sprawdzi się zatem w modnej kuchni utrzymanej w bieli i drewnie?

Podłoga w kolorze blatów to sprawdzony wybór


Naturalny wybór - podłoga drewniana

Zestawienie drewnianego blatu kuchni z drewnianą podłogą to oczywiste, ale również najbardziej efektowne rozwiązanie. Takie wnętrze będzie spójne i harmonijne, jeśli dobierzemy odcień parkietu idealnie do odcienia powierzchni roboczej blatów. Biel szafek doskonale zrównoważy cała aranżację i nada jej szyk. Czy drewniana podłoga może sprawdzić się jednak w miejscu tak bardzo narażonym na działanie wilgoci, wahania temperatur i częste zabrudzenia? Otóż podobnie jak kuchenny blat, podłoga drewniana zabezpieczona odpowiednim preparatem będzie odporna na różne czynniki zewnętrzne. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku parkiety olejowoskowane, czyli pokryte dodatkową warstwą ochronną z twardego wosku, który nie przepuszcza wody i nie pozwala na wchłanianie zabrudzeń. Taką podłogę wystarczy myć regularnie odpowiednimi środkami czyszczącymi, aby zachować jej czystość i blask. To jednak nie jedyne zalety drewnianej podłogi w kuchni...

Dlaczego warto wybrać drewnianą podłogę do kuchni?

Decydując się na zaaranżowanie przestrzeni kuchni z wykorzystaniem białych szafek i drewnianych blatów, tworzymy wnętrze w stylu skandynawskim lub prowansalskim. Jest ono niezwykle atrakcyjne wizualnie - jasne, ciepłe, przytulne i eleganckie zarazem. Ma także wiele walorów praktycznych. Drewno na blacie zabezpieczane jest z reguły olejem, który uniemożliwia wchłanianie wody i zabrudzeń. W przypadku uszkodzeń jego powierzchni, na przykład zarysowania, drewniany blat wystarczy wypolerować i ponownie naolejować. Tak samo jest w przypadku drewnianej podłogi, która świetnie zaprezentuje się w takiej aranżacji. Ją również można bez trudu naprawiać miejscowow przypadku jakichkolwiek uszkodzeń mechanicznych. Poza tym, warto podkreślić, że parkiet olejowoskowany nie wymaga skomplikowanej ani uciążliwej konserwacji. Wystarczy poświęcić takiej podłodze mniej niż 10 minut raz na pół roku, aby zaaplikować na jej powierzchnię wosk, który odnowi warstwę ochronną i zadba o piękny wygląd parkietu na lata. 

Podłoga na połysk czy w macie? Jasna czy ciemna?

Do białej kuchni z drewnianymi blatami pasuje niemal wszystko - w końcu nie ma bardziej uniwersalnego połączenia niż biel i naturalność drewna. Najlepiej zgrywa się z nimi:

  • czerń i biel,
  • szarość,
  • beż,
  • pastele.

Wykończenie parkietu uzależnione jest zatem od oczekiwań właściciela mieszkania. Jeśli kuchni brakuje blasku, jest to wnętrze niewielkie i stosunkowo ciemne, lepiej wybrać podłogę błyszczącą. Z kolei we wnętrzu, które ma prezentować się subtelnie, lepiej sprawdzi się wykończenie matowe. Warto zastanowić się także nad kolorem podłogi, którą można tak naprawdę dobierać zarówno do barwy szafek, jak i do barwy blatu. Deski mogą być więc naturalnie białe, co zdecydowanie powiększy optycznie wnętrze. Innym rozwiązaniem będzie wybór kontrastu, czyli ciemnych, niemal czarnych desek podłogowych, które zaprezentują się intrygująco i nadadzą kuchni nieco bardziej surowy charakter. 

białe meble kuchenne z drewnianymi blatami dobrze łączą się również z szarością

Czy płytki lub panele mogą być alternatywą dla drewnianej podłogi?

Jeśli chodzi o wnętrze skandynawskiej kuchni, drewno na podłodze wydaje się najlepszym wyborem. Wiele osób obawia się jednak naturalnych parkietów, uzasadniając to między innymi koniecznością ich regularnej konserwacji. Zamiast drewnianych desek wybierane są drewnopodobne płytki czy panele. Rezultat, chociaż z pozoru podobny, pozbawiony jest jednak autentycznego ciepła, uroku i elegancji, jakimi charakteryzuje się podłoga drewniana. Co gorsza, pozorna okazuje się nierzadko również ekonomiczność takiego rozwiązania. Panele kiepskiej jakości szybko wycierają się, tracą blask i ulegają zniekształceniu. Nie można również naprawiać ich miejscowo w przypadku zarysowań czy innych uszkodzeń. Podłoga z drewna pokryta olejowoskiem na więc sporą przewagę nad innymi rozwiązaniami, które sprawdzają się w białej kuchni z drewnianymi blatami. 

Efekt, jaki gwarantuje we wnętrzu podłoga z prawdziwego drewna wart jest minimalnego wysiłku, wkładanego w jej konserwację. Aby przekonać się, jak piękna może być kuchnia z drewnianą podłogą, wystarczy zapoznać się z ofertą ArtCore - dystrybutora desek i parkietów drewnianych wykańczanych olejowoskiem. 

Szukasz podłogi pasującej do białej kuchni? Zapraszamy do:

Salon ArtCore
ul Sokołowska 9/u6
01-142 Warszawa

www: artcorestudio.pl

Maciej Gil
tel. 500-511-980

Maciej Sybicki
tel. 500-511-888

Robert Hołysz
tel. 500-511-444
Dodaj komentarz

Przepisz kod