wydarzyło się coś ciekawego?

Poinformuj nas o tym

Część kierowców autobusów przyjęła propozycję podwyżek

Nie będzie strajku?

  • 20 listopada 2021
  • Patrycja

Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

300 złotych podwyżki od styczna i jednorazowe świadczenie rekompensacyjne w wysokości 1500 złotych - na takie warunki przystała większość kierowców, którzy skupieni są przy związkach zawodowych. Taką informację przekazał rzecznik prasowy Miejskich Zakładów Autobusowych. Pozostali, którzy są w sporze zbiorowym z pracodawcą, na propozycję się zgodzili. 

Podwyżka dla kierowców

Rzecznik prasowy MZA Adam Stawicki poinformował, że w czwartek odbyły się dwa spotkania zarządu MZA z przedstawicielami związków zawodowych. 

Stawicki przekazał: 

Związki zawodowe reprezentatywne podpisały z nami porozumienie płacowe, które określa podwyżki dla pracowników Miejskich Zakładów Autobusowych od 1 stycznia na poziomie 300 złotych brutto. Natomiast jeszcze w tym roku zostanie wypłacone jednorazowe świadczenie rekompensacyjne w wysokości 1500 złotych


Zaznaczył jednak, że mniejsze związki zawodowe nie zgodziły się na takie rozwiązanie. Pozostają w sporze zbiorowym. Stawicki liczy na to, że dojdą do wniosku, że to warunki warte przyjęcia. 

Stawicki przekazał, że 75% związkowców podpisało porozumienie. Podkreślił również, że to jedyna opcja, która na ten moment wchodzi w grę. 

Spór zbiorowy

W MZA trwa spór zbiorowy. Kierowcy zrzeszeni w pięciu związkach zawodowych, w ciągu czterech lat dostali zaledwie 100 zł podwyżki. Domagają się więc podniesienia płacy o 800 zł. I chcą zmian w regulaminie wynagradzania. 

Związkowcy przygotowali w poniedziałek oświadczenie: 

Do dnia dzisiejszego (15 listopada) Zarząd Spółki oraz władze miasta nie przygotowały żadnych propozycji dla pracowników. Tym samym w MZA trwa spór zbiorowy, a pracownicy szykują się do konfrontacji z pracodawcą. Tego typu działania z pewnością ograniczą działanie komunikacji miejskiej. Nasze postulaty związane są z galopującą inflacją i wzrostem kosztów utrzymania

W sporze zbiorowym z MZA są: ZZ Kierowców RP przy MZA, NSZZ "Solidarność" 80, OZZKiM MZA Warszawa, WZZ Sierpień 80 oraz WZZKRP przy MZA w Warszawie. 
Dodaj komentarz

Przepisz kod